Poolaeg lõppes skooriga 1:3. Belgia pääses kiirelt 3:0 ette, 25. minutiks olid jala valgeks saanud Thomas Meunier, Dries Mertens ja Eden Hazard. Kui mängitud sai pooltund lõi Henri Anier ühe tagasi. Poolaja lõpp kulges juba rahulikumas rütmis.

Teisel poolajal hakkas meie õnnetuseks väravaid sadama 62. minutist. Yannick Ferreira-Carrasco, Ragnar Klavani omavärav ja Mertensi teine tabamus sündisid kuue minuti sees. Mihkel Aksalu Eesti väravas ei jõudnud ühest hoobist veel toibudagi, kui järgmine lajatati otsaette. Romelu Lukaku vormistas meie poolt vaadates kurva lõppseisu 83. ja 88. minuti tabamustest.

Belga jätkab H-alagrupis täisedu 4 võiduga. Kreekal on 3 võitu ja tänane 1:1 viik Bosniaga. Eesti langes Bosnia ja Küprose järel viienaks, kuna võrreldes Küprosega on meil kehvem väravate vahe. Küpros alistas täna koduväljakul Gibraltari 3:1.

Eesti algkoosseis kohtumises Belgiaga: Aksalu, Teniste, Baranov, Klavan, Kallaste, Mets, Dmitrijev, Mošnikov, Luts, Vassiljev, Anier.

Belgia - Eesti MM-valikmäng
Leet Thom: See mäng meenutab rohkem seda, kui sa mängid enda vennaga FIFA't aga kuna ta ei oska siis sa lööd talle liiga palju väravaid & et ta ei kurvastaks, lased sa tal ise ka ühe lüüa.
Raul Ojassaar: Samal ajal suudab Kreeka koduplatsil Bosnia vastu viiendal üleminutil viigistada!
Gunnar Leheste: Belglased jalutavad veel väljakul ringi ja tänavad iga tribüüniosa eraldi. Meie mehed on juba ammu kadunud.
Gunnar Leheste: (M)äng on lõppenud. Eesti saab 1:8 sauna ja siirdub noruspäi riietusruumi. Peagi vahendame juba muljeid mixed zone'ist ehk intervjuudelt. Belgia publik aplodeerib püsti seistes ja tänab oma kangelasi. Belgial on neljast mängust maksimumpunktid (12). Kreeka ja Bosnia oleks hetkel 9 peal. Bosnia lõpu eel võõrsil juhtimas 1:0, Kreeka platsil kümnekesi.
elisterr@hotmail.com: Eesti koondise sisse lastud väravaid: 1992 - 10 väravat 1993 - 29 väravat 1994 - 33 väravat 1995 - 44 väravat …. 2016 - 25 väravat ja mängud pole veel lõppenud. Martin Reim mäletab neid 90ndate raskeid aegu isiklikult. Ka sel aastal tuleb "äratundmisrõõmu"
elisterr@hotmail.com: Kui räägitakse Belgia jalgpallireformist ja kuidas kõik muutus. Meil on aeg teha sama.
Andres Vaher: Eesti jalgpalliajaloo suurima kaotuseni on veel minna: aasta 1922 ja Eesti - Soome 10:2...
Gunnar Leheste: Kohtunik halastab ja annab vaid kolm lisaminutit.
Raul Ojassaar: Meile on ühes mängus löödud kaheksa väravat. Let that sink in.
Gunnar Leheste: Belgia publik on pöördes, sest sisse tuleb 39-aastane kaitsja Timmy Simons. Ja hetk hiljem lööb Lukaku meile kaheksanda.
Gunnar Leheste: Ojamaa saab ka mänguminuteid. Anier platsilt ära.
Gunnar Leheste: Siim Luts välja, Marin sisse. Kiiret pole, Luts tuleb ära lonkides.
Raul Ojassaar: Nutta tahaks.
Gunnar Leheste: SEITSE - ÜKS! Lukaku sahistab Teniste rikošetist 83. minutil võrku. Oleks ka ilma meie kaitsja sekkumiseta raamidesse lennanud. Eesti tambitakse mutta.
Gunnar Leheste: Aga soojendusdressi on maha võtnud hoopis Pavel Marin, kes ootab neljandalt kohtunikult, et see ta numbri tabloole märgiks.
Gunnar Leheste: Eesti üks võimalikest "jokkeritest" teeb hetkel aktiivselt sooja - Henrik temal eesnimeks.
Raul Ojassaar: Nii juhtub, kui äärekaitsjad ründesse satuvad... Ootaks ausalt öeldes kiiremas korras ka ülejäänud kaht Eesti vahetust.
Gunnar Leheste: Kamsil tekib värava ees hiilgav võimalus! Aga õhust tehtud pealelöök läheb kaarega üle lati.
Gunnar Leheste: Dries Mertens saadetakse püsti aplodeerides pingile, sisse Youri Tielemans (Anderlecht).
Gunnar Leheste: Need, kes on ülemisele tribüünile jäänud, karjuvad veel vapralt "Eesti, Eesti!"
Gunnar Leheste: Belgia vahetab: Hazard saab puhkama, Evertoni ääreründaja Kevin Mirallas sisse.
Gunnar Leheste: Eesti fännide sektorist on hakanud inimesed lahkuma. Belglased vilistavad, kui palli kaks minutit kasti pole toimetatud. Teater.
Gunnar Leheste: Portugali vastus on kiire tulema. 2:1 seis Faros.
Gunnar Leheste: Staadioni diktor saab täna juba kolmandat korda hüüda: "DRIIIIIES" ja publik: "MERTENS!"
Gunnar Leheste: Läti viigistas võõrsil Portugali vastu ja samal hetkel lüüakse meile kuues...
Gunnar Leheste: See teeks Klavanist Eesti omaväravate mõttes "rekordsnaipri". Seni oli neljal mehel kirjas 2 omaväravat.
Raul Ojassaar: See läks nüüd kindlasti Klavani omaväravaks. Kui "hästi" läheb, saab Klavan täna kaks omaväravat kirja, mis mõlemad oleksid just Mertensi arvelt.
Gunnar Leheste: 37 128 on tänane publikunumber ja seis on 5:1. 64. minutil nuhtleb meid taas Mertens, kelle nimel on ka 2:0 värav.
Gunnar Leheste: Eesti teeb vahetuse ära: Mošnikov välja, Kams sisse.
Gunnar Leheste: 4:1! Belgia tuli Eesti kõrge pressingu alt mängeldes välja ja toimetas palli Carrascole, kes tagumise posti juures selle kindlalt võrku vajutas.
Gunnar Leheste: Mängusärki tõmbab selga Gert Kams. Esialgu saadetakse kiirel sammul soojendust tegema. Peagi ilmselt sekkub.
Gunnar Leheste: Reim, Oper ja Poom on kõik kolmekesi püsti ja arutavad, keda vahetusest sisse tuua.
Gunnar Leheste: Vassiljev proovib 56. minutil keskväljalt peale põrutada ja teenib publiku tagasihoidliku aplausi. Courtois kontrollis olukorda.
Gunnar Leheste: Mitut meest läheb vaja Yannick Carrascolt palli saamiseks? Foto: AP/Scanpix
Gunnar Leheste: Klavan jookseb platsile tagasi. Hingame kergendatult!
Gunnar Leheste: Eesti jätkab hetkel kümne mehega. Klavanit tohterdatakse. Väljalöögiga viivitav Aksalu saab kõva vilekoori osaliseks.
Gunnar Leheste: Thomas Meunier kukutab 49. minutil otsajoone juures Klavani, kes vajab tohtrite abi. Loodame, et midagi väga tõsist ei ole, aga esimene pilt eriti meeldiv ei ole.
Gunnar Leheste: Tenistel karjääri üks raskemaid õhtuid. Kui mitte kõige raskem. Foto: AP/Scanpix
Gunnar Leheste: Arvamus sotsiaalmeediast: Klavan ja Baranov mängiks nagu esimest korda koos kaitses. https://twitter.com/denidelev/status/797899465956868096
Gunnar Leheste: Märkamatult ongi esimene poolaeg läbi. Kiidame Anieri värava eest, aga kõik, mis toimus enne seda... Ilmselt vääramatu.
Gunnar Leheste: Kolm kiiret väravat on löödud. Nüüd on aega keskväljal rohkem toksida ja rahulikumalt võtta. Eestil on vurri seisma saamisega ikka tõsiseid raskusi.
Raul Ojassaar: Samal ajal on Bosnia läinud võõrsil Kreeka vastu juhtima. Portugal on samuti lätlastele esimese ära löönud. Cristiano Ronaldo, kes muu.
Raul Ojassaar: Väga kena eeltöö ka Tenistelt, kes äärel vastasel palli nina eest ära võttis ning seejärel ka Anieri üles leidis. Ootamatu ja teenimatu, aga värav on värav!
Raul Ojassaar: Suurepärane ründaja värav Anierilt, kes oma klassi näitas. Löök ei pea olema hirmtugev, aga peab olema täpne. Meenutas natuke Ats Purje 2011. aasta väravat Sloveenias.
Gunnar Leheste: Eesti lööb ühe tagasi! 3-1. Anier saab 30. minutil jala valgeks!
Raul Ojassaar: Pavel Londak teeb sooja.
Gunnar Leheste: Kreeka - Bosnia, Portugal - Läti mängudes veel skoor avamata. Meil juba puur täis.
Gunnar Leheste: 3:0! Eden Hazard põrutab 25. minutil 10 meetrilt palli Aksalu selja taha nurka.
Gunnar Leheste: Foto: Witsel ja Vassiljev. Reuters/Scanpix
Gunnar Leheste: Hazardi värav oli 21. minutil lähedal. Sai tsenderduse kasti, esimese puutega keerutas napilt mööda maad postist mööda.
Gunnar Leheste: Rahvas lustib mõnuga. Tribüünil tehakse laineid kahte eri suunda.
Gunnar Leheste: Löök oleks muidu mööda läinud, aga Klavani rikošetist lendas sisse.
Gunnar Leheste: Belgia 2, Eesti 0. Kavalalt lahti mängitud karistuslöök toob väljakuperemeestele 16. minutil teise värava. Dries Mertens kasti lähedalt.
Gunnar Leheste: Verthongen proovib esimese puute pealt peale lüüa, aga keerutab üle värava.
Gunnar Leheste: Mihkel Aksalu selja taga raksatab 13. minutil post! Olukorrale järgneb nurgalöök.
Gunnar Leheste: 9. minut: Belgia 1, Eesti 0. Thomas Meunier peaga. Kivi Lutsu kapsaaeda, kes mehe kastis maha magas.
Gunnar Leheste: Karol Mets saab Hazardi kiirrünnakul maha võtmise eest kohtunikult esimese noomituse. Palju talle neid andeks kahjuks ei anta. Kollane jätaks Metsa järgmises kohtumises Küprose vastu pealtvaatajaks.
Raul Ojassaar: No miks annab Konstantin Vassiljev Eesti nurgalööke? Kõike muud see mees oskab, aga koondise eest taob ta juba aastaid kornereid ikka täpselt ühtemoodi - madalalt, ebatäpselt ning vastu esimest kaitsjat.
Gunnar Leheste: Meie nurgalöögist paraku asja ei saanud. Vassiljev arvas, et tuleb teine korner otsa, aga rahvas vilistas ta sellepeale välja.
Gunnar Leheste: Teniste vs Hazard 1-0. Nali naljaks. Esimene nurgalöök juba 3. minutil ka meile!
Gunnar Leheste: Aksalu suutis nurgalöögi käte vahele püüda. Belgia jätkab marulist survet.
Gunnar Leheste: Avavile on kõlanud ja Lukaku meie kastis juba käinud. Esimene nurgalöök.
Gunnar Leheste: Üks Eesti uuemaid ennustusportaale kutsub inimesi üles panustama lööklausega: "279 inimest on panustanud Belgia peale, kuid Eesti võidu peale ainult 2?" Igati loogilised numbrid ju!
Gunnar Leheste: Härra Ansip isiklikult kohale tulnud. Teda tervitavad jalgpalliliidu peasekretär Anne Rei ja agent Tarmo Lehiste https://twitter.com/GunnarLeheste/status/797879900724019200
Gunnar Leheste: Eesti koondis tuli soojendusele. Erilist ovatsiooni ei järgnenud. Väravavahid tervitasid kõige kõrgemal tribüünil istuvaid Eesti fänne, väljakumängijad tormasid otsejoones harjutusi tegema.
Gunnar Leheste: Belgia on valinud Eesti vastu üliründava koosseisu. Tavalise kahe kaitsva poolkaitsja asemel on täna vaid üks (Witsel). Kõik ründekahurid on platsil, Kevin De Bruyne näiteks keskpoolkaitsja kohal. Tuleb raske, raske õhtu.
Gunnar Leheste: Äsja lõppesid tänased esimesed viis MM-valikmängu meie regioonis. Üllatustulemusi pole, kuigi vaheajal oli Luksemburgis seis küll üsna ärev. Nimelt oli seal mängus Hollandiga seis poolajaks 1:1, lõpuks suutis Holland Depay 58. ja 84. minuti väravatest 3:1 võita. Ülejäänud tulemused: Bulgaaria - Valgevene 1:0, Küpros - Gibraltar 3:1, Ungari - Andorra 4:0, Šveits - Fääri saared 2:0. Koos meiega algavad Kreeka - Bosnia ja Portugal - Läti mängud.
Gunnar Leheste: Eesti liigas Infoneti ridades otsustajate sekka kuuluv Mošnikov kuulub rohkem kui kolme aasta järel valikmängus Eesti algkoosseisu. Viimati juhtus see septembris 2013 Ungaris.
Gunnar Leheste: Eesti algkoosseis: 1-Aksalu, 23-Teniste, 21-Baranov, 15-Klavan, 19-Kallaste, 18-Mets, 6-Dmitrijev, 16-Mošnikov, 17-Luts, 14-Vassiljev, 8-Anier.
Gunnar Leheste: Tervitused nüüd ka staadionilt! Täpselt nii tühi see tund ja 15 minutit enne matši ongi, nagu pildilt paistab. DJ mängib 90-ndate hitte nagu Ace of Bace'i "It's a beautiful life" Äsja saabusid ka koosseisud, mille kohe teieni vahendame.
Gunnar Leheste: Siin on artikkel, millest ennist rääkisin. Kõige ohtlikumaks peavad belglased Klavanit, siis Vassiljevi ja kolmandana Borissovi BATE äärekaitsjat Artur Pikka, kelle puhul meenutatakse 2016. aasta EM-i valikmängu Eesti - Inglismaa, milles osalenud Pikk kaitseväemundri selga tõmbas ja staadionilt otse kasarmusse ruttas.
Gunnar Leheste: Rahvas valmistub vaikselt mängule tulema ja postitab sotsiaalmeediasse piletitest pilte. https://www.instagram.com/p/BMwcLhTAIKS/
Gunnar Leheste: Üks teine Belgia ajaleht (jäägu nimi hetkel saladuseks) nimetab artiklis "Neid kolme eestlast peaksid Punased Kuradid eriti hoolikalt jälgima" meie kolm ohtlikumat mängijat. Esimene ja teine valik on loogilised - Ragnar Klavan ja Konstantin Vassiljev. Küsimus suurele ringile - kes on kolmas? Tunni pärast ütlen vastuse, seniks pakkuge! (kommenteerige liveblogis)
Gunnar Leheste: Belgia ajaleht hln.be ehk Het Laatste Nieuws naerab meie üle. "Fakte Eestist lollidele" artiklist saame lugeda, et Eesti asub FIFA edetabelis 119. kohal Namiibia ja Palestiina vahel ("seega mitte just eriline superjõud"), meie võimsaim võit on 3:1 võit 2010. aasta 8. oktoobril Serbia üle, mis tõstis meid edetabelis 52. kohale. Viimased riigid, keda me võitnud oleme, on St. Kitts ja Nevis, Andorra ja Gibraltar. Küll oleks tore selline ülbus täna väljakul ära karistada, eks!

EELVAADE:

Eesti kõik Brüsselisse kaasa võetud mehed on Martin Reimi kinnitusel sada protsenti terved, Belgia koosseisu kohta seda öelda ei saa. Siiski ei maksa arvata, et FIFA edetabelis kõrgel neljandal kohal asuv vutimaa kuidagi haavatavam oleks.

Pigem vastupidi - kogenud mängijate asemel, kes erinevatel põhjustel täna kell 21.45 algavast lahingust eemale peavad jääma, saavad põllule noored ja uljad, kellel tõestamisvajadus kordi suurem. Jutt käib Manchester City keskkaitsjast Vincent Kompanyst ja Tottenhami poolkaitsjast Mousa Dembelest, kes Belgia peatreener Roberto Martinezi sõnul täna kindlasti ei mängi, aga viimasesse laagrisse kaasatud olid. Esimesele kutsus ta asendaja Anderlechti klubi kaitsva poolkaitsja Leander Dendonckeri näol, teisele leitakse varumees oma reservidest.

Staaridest jäävad eemale veel Marouane Fellaini, Toby Alderweireld, Jordan Lukaku ja Thomas Vermaelen. Laupäevasel treeningul sai vigastada ka kolmapäeval koondise debüüdi teinud keskkaitsja Christian Kabasele (Watford), kelle asemele kutsus Martinez viimati 2014. aastal koondises pallinud 39-aastase Club Brugge mängija Timmy Simonsi.

2018. aasta MM-valiksari on Belgiale alanud hiilgavalt: avamängus alistati võõrsil 3:0 Küpros, seejärel nüpeldati kodus 4:0 Bosnia ja Hertsegoviinat ning võõrsil 6:0 Gibraltarit. Viimases maavõistlusmängus tehti 1:1 viik Hollandiga. Eestil on käesolevast valiktsüklist all 0:5 kaotus Bosniale ja 0:2 Kreekale ning 4:0 võit Gibraltari üle.

Belgia eeldatav algkoosseis: Courtois; Dendoncker, Ciman, Vertonghen; Meunier, Witsel, Defour, Carrasco; Mertens, Lukaku, Hazard

Eesti mured vigastustega: ründaja Sergei Zenjov ja äärekaitsja Dmitri Kruglov ei saanud mänguvormi ning jäid koju. Zenjovi asemel alustab eeldatavasti tipuründes Henri Anier. Kruglovile on meil asendus võtta Ken Kallaste ja Artur Pika näol. Viimases valikmängus Kreeka vastu osales Kallaste, kas nüüd saab võimaluse Pikk?

Ühtegi vihjet algkoosseisu kohta Reim tavapäraselt pressikonverentsil ei andnud, isegi pikka pinnimise peale mitte. Ta küll spekuleeris, et Henrik Ojamaa võib meil vajadusel pallida ka vasakul äärel, kuid Hollandi kõrgliigas mängiv poolkaitsja sekkub pigem teisel poolajal vahetusest, kui alustab kohe esimesest minutist.

Eesti eeldatav algkoosseis: Aksalu; Teniste, Baranov, Klavan, Pikk; Kams, Dmitrijev, Mets, Luts; Vassiljev, Anier

Belgia peatreener Roberto Martinez: "Eesti on uue treeneri Martin Reimi käe all mulle muljet avaldanud. Võrreldes Bosnia mänguga on neil edaspidi platsil olnud justkui teine meeskond. Reimil on struktuur ja plaan, kuidas palli tagasi võita. Ma näen, et see meeskond on iga mänguga paremaks minemas. Neil on ka fantastiline mängija Vassiljev, kes kujutab meie väravale kõige rohkem ohtu. Kui me kaotame, kas see oleks siis katastroof? Ma ei vaata seda nii. Läheme väljakule plaaniga alustada hästi ja teha korralik esitus."

Martin Reim: "Sellise meeskonna nagu Belgia vastu võõrsil mängides peab kaitse korras olema. Aga kindel on ka see, et kui jääme ainult kaitsesse, ei ole neilt kerge punkte röövida. Meil on mingisugused mõtted ja ideed, mida oleme proovinud ja harjutanud, et olla ise ohtlikud, aga need on esialgu tiimisisesed jutud. Eks näis, kas suudame neid realiseerida või mitte. Sergei ja Dima oleksid meile kindlasti väärtuslik jõud siin olemiseks, aga jalgpallis on loomulik, et keegi välja langeb. Peame olukorraga toime tulema."

Väljakukohtunik on rumeenlane Alexandru Tudor, keda abistavad kaasmaalased Vasile Florin Marinescu, Ovidiu Artene ja Istvan Kovacs. Suurturniiridele ega Meistrite liiga põhiturniirile 45-aastane Tudor veel jõudnud pole, tema viimane mäng oli Euroopa liiga alagrupiturniiril Braga - Konyaspor 3. novembril, kus ta näitas seitset kollast ja kahte punast kaarti.